Svjetski dan borbe protiv dijabetesa

Nov 14 2017

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa – World Diabetes Day (WDD) obilježava se širom svijeta 14. novembra. Inicijativu za njegovo obilježavanje pokrenula je Međunarodna dijabetološka federacija (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija 1991. godine, a za datum je odabran dan rođenja sir Fredericka Bantinga, medicinskog stručnjaka koji je bio jedan od pronalazača inzulina i prvi koji je primjenio lijek na ljudima.

Svjetski dan dijabetesa se ove godine obilježava pod motom ”Žene i dijabetes – naše pravo na zdravu budućnost”.

Obilježavanju ovog dana pridružili su se učenici i nastavnici JU MS hemijske škole. Članovi kozmetičke i farmaceutske sekcije sa profesoricama Sabinom Šabaškić, mr.primjenjene hemije i Jasnom Rahimić, mr.farmacije, u školi su izradili prirodne sapune i kremu za dijabetično stopalo. Preparati su namjenjeni za njegu kože osoba oboljelih od dijabetesa. U saradnji sa apotekama " Farmakom " organizovano je besplatno mjerenje šećera u krvi. Učenice Avdihodžić Dinka i Tabaković Lamija su osobama kojima se mjerio šećer u krvi, dijelile sapune i kreme proizvedene u laboratorijama naše škole.