Dan maternjeg jezika

Feb 24 2018

Dan maternjeg jezika, 21. februar, obilježen je u JU Mješovita srednja hemijska škola nizom aktivnosti. Ovim povodom učenici su, u pratnji profesora, imali priliku da u Bosanskom kulturnom centru pogledaju predstavu „Prosidba“, jednočinku A.P. Čehova koju je režirao Milenko Iliktarević. Dojmovi učenika nakon gledanja ove „šale u jednom činu“ (kako ju je sam pisac nazvao) bili su nepodijeljeni – predstava je unijela notu vedrine u njihov školski dan.

Šezdesetak učenika je ipak u školskim klupama obilježilo Dan maternjeg jezika. Ovi učenici su s profesoricom Lejlom Dervišević pripremili prigodnu priredbu u okviru koje je održano predavanje o Danu maternjeg jezika s akcentom na njegovanju jezičkog identiteta i uvažavanju jezičkih različitosti. Učenici su imali priliku da razgovaraju o individualnim jezičkim različitostima i načinu na koji ih prihvataju, te su uradili anketu o najfrekventnijim riječima i frazama koje sami izgovaraju i slušaju od drugih.

01

02        03

04

05