Sep 22 2019

22. septembar Međunarodni dan bez automobila

Obiljeležavanje "Dana bez automobila" počelo je 1970. godine. Na ovaj dan promoviše se masovnije bavljenje biciklizmom i ostalim nemotorizovanim načinima kretanja, na gradskim i vangradskih putevima. Dan bez automobila je dan pješaka, vozača rolera, skejt bordova, trotineta, korisnika invalidskih kolica, biciklista i svih onih koji ne zagađuju životnu sredinu i ne prave buku u svom gradu.

Automobili su veliki uzročnici zagađenja atmosfere i osim što utiču globalno na zemljinu atmosferu, oni direktno ugrožavaju zdravlje ljudi u gusto naseljenim mjestima. Moguća rješenja ovog problema: nemotorizovano kretanje biciklom ili pješačenje i, u budućnosti, korištenje automobila bez izduvnih gasova, na struju ili na neki drugi oblik energije koja bi ih pokretala.

Ovaj dan se, inače, obilježava u 2000 gradova Evrope.

Međunarodni dan bez automobila

Međunarodni dan bez automobila