SVJETSKI DAN ČISTOG VAZDUHA

Nov 03 2019

03.novembar 2019 godine. Danas se obilježava Svjetski dan čistog vazduha. Najveći zagađivač vazduha u većini zemalja je saobraćaj.

Na Svjetski dan čistog vazduha, stručnjaci upozoravaju da je vazduh jedan od uslova života ne samo čovjeka već svih živih bića na Zemlji. Odnos kiseonika (OKO 21 %) i ugljen-dioksida (oko 0,03%) održava se zahvaljujući vegetaciji, odnosno, procesu fotosinteze. Svaka veća promjena odnosa koncentracije kiseonika i ugljen-dioksida od 1% dovodi do trovanja, jer je afinitet hemoglobina prema ugljen-dioksidu mnogo veći nego prema kiseoniku. Zbog toga je zagađenje vazduha (aerozagađenje) veoma opasno.

Najteže posljedice osjeća upravo sam čovjek, jer je on najosjetljiviji na promjene u sastavu vazduha. Zbog toga u svijetu, a I u našem gradu, ima sve više oboljelih od bronhitisa, astme, malignih oboljenja disajnih organa, povećanog broja spontanih pobačaja, dijabetesa, genetskih promjena itd.

  • Koristite javni prijevoz ili dijelite vožnju s drugima, vozite bicikl, hodajte;
  • Prijeđite na hibridno ili električno vozilo i koristite samo taksije na električni pogon;
  • Isključite motor automobila kada čekate zeleno svjetlo na semaforu;
  • Smanjite potrošnju mesa i mliječnih proizvoda kako biste utjecali na smanjenje emisije metana;
  • Kompostirajte ostake organske hrane i reciklirajte otpad;
  • Prijeđite na visoko učinkovite sustave i opremu za kućno grijanje/hlađenje;
  • Štedite energiju: isključite svjetla i kućanske aparate kada ih ne koristite;
  • Odaberite ekološki prihvatljive i neotrovne boje te namještaj od prirodnih materijala.

 

Dan čistog vazduha

Dan čistog vazduha