Dec 02 2019

 

 

Tematska izložba “ Situacije u slučaju zemljotresa”

27.11.2019

Potres je proces oslobađanja kinetičke energije  na nekom nebeskom tijelu. Potres na Zemlji naziva se zemljotres. Događa se u Zemljinoj litosferi ili neposredno ispod, u sljedećem sloju tzv. astenosferi i plaštu, koji čini većinu Zemljine mase. Dio kinetičke energije koji se rasipa putem litosfere naziva se seizmička energija i mjeri se u seizmološkim opservatorijama (stanicama). Kod većine zemljotresa seizmička energija je proporcionalna ukupnoj kinetičkoj energiji. Zato su za većinu potreba površinske opservatorije dovoljne, a osim površinskih kopnenih postoje još i dubinske kopnene, te podmorske opservatorije. Oslobađanje energije može biti kontinuirano, kada govorimo o sporom zemljotresu i koji može trajati godinama, ili prividno trenutno, kada zemljotres obično traje kraće od jednog minuta. Zemljotresi mogu biti prirodni tj. nastali usljed djelovanja sila prirode, ili vještački izazvani aktivnošću čovjeka, npr. detonacijom eksplozivnih sredstava.

Uzroci potresa na drugim nebeskim tijelima ne moraju biti istog porijekla kao na Zemlji. Stoga je i sa stanovišta fizike  opravdano izraz zemljotres koristiti isključivo za Zemlju, a potres za sva nebeska tijela. Tako se potresi na drugim nebeskim tijelima u naučnoj literaturi nazivaju prema tom tijelu, npr. oni na Mjesecu nazivaju se lunatresi. U engleskom govornom području međutim česta je i upotreba izraza potres (quake) kao skraćenice za zemljotres (earthquake). Nauka koja se bavi izučavanjem zemljotresa i srodnih procesa je seizmologija i zasniva se na direktnim mjerenjima. Nauka koja izučava potrese na drugim nebeskim tijelima je astroseizmologija i uglavnom se zasniva na indirektnim opažanjima. Primjer ovoga je opažanje akustičnih svojstava Sunčevih gasova, pošto su akustični talasi u biti talasi kinetičke energije koji se prostiru kroz gasove, npr. u atmosferi. U Sunčevom sistemu potrese uzrokuju hemijske reakcije kod gasovitih nebeskih tijela, odnosno plimne sile te snažna vulkanska aktivnost kod stjenovitih tijela.

Kako se u Bosni i Hercegovini ove godine dešavaju zemljotresi i blaga podrhtavanja zemljišta, učenici sekcije Crveni križ odlučili su se da urade pano kako bi informisali ostale učenike I profesore kako se ponašati u slučaju zemljotresa.

Uputstva za vreme zemljotresa ukoliko ste u kući

 1. Nađite zaklon na bezbednim mestima u kući kao što su: dovratnici, noseći zidovi, mesto ispod stola, čvrstog nameštaja i ostanite tamo dok traje potres, ili pokrijte svoje lice i glavu rukama i sklonite se u ugao unutrašnjih zidova postorije.
 2. Udaljite se od stakla, prozora, spoljnih zidova i vrata, i bilo čega što može da padne, poput lustera ili polica.
 3. Ukoliko ste u krevetu, spustite se pored kreveta i zaštitite glavu.
 4. Ostanite u kući dok potres ne prestane i ne bude bezbedno za vas da izađete (istraživanja su pokazala da najviše povreda nastaje kad ljudi pokušavaju da izađu iz zgrade za vreme potresa). Iz prizemne zgrade ili sa prvog sprata možete izaći na otvoren prostor, ali vodite računa da budete na bezbednoj udaljenosti od zgrada.
 5. Sve dok zemotres traje, izbegavajte stepeništa i liftove.
 6. Ne koristite lift, ne izlazite na terasu ili balkon. Ne držite police iznad kreveta.
 7. Ukoliko ste u blizini visoke zgrade ili unutar nje, sklonite se od stakla i spoljnih zidova.
 8. Ukoliko ste u javnom objektu (škola, preduzeće, tržnom centru, centru za rekreaciju ili prodavnici) - ostanite mirni i izbegavajte paniku. Držite se dalje od mase ljudi koja se u panici kreće ka izlazima.
 9. Budite svesni da može doći do nestanka struje, i da se alarmi (protivpožarni i drugi) mogu uključiti.
 10. Uvek imajte pripremljenu baterijsku lampu i tranzistorski prijemnik sa rezervnim baterijama.
 11. Odmah isključite sve izvore električne energije, gasa i vode. Ukoliko ste koristili bilo koji izvor toplote, isključite ga kada se potres smiri.
 12. Ukoliko dođe do pojave požara, pokušajte da ga ugasite i obavestite lokalnu vatrogasno-spasilačku jedinicu.
 13. Ako je potrebno i ukoliko ste u mogućnosti, pridružite se timovima za spasavanje iz ruševina i uključite se u potragu i pružanje pomoći nastradalima pod ruševinama.

Uputstva za ponašanje tokom zemljotresa ukoliko ste na otvorenom

 1. Sklonite se od ulične rasvete, električnih kablova i zgrada, najveća opasnost je u blizini građevina, na izlazima i uz spoljne zidove.
 2. Ukoliko ste na ulici, vodite računa o objektima koji mogu pasti na vas, kao što su dimnjaci, crepovi, slomljeno prozorsko staklo i slično.
 3. Zaštitite glavu rukama ili tašnom.

Uputstva za ponašanje tokom zemljotresa ukoliko ste u vozilu u pokretu

 1. Zaustavite se ukoliko vam bezbednost u saobraćaju to dozvoljava.
 2. Izbegavajte zaustavljanje u blizini zgrada, drveća, nadvožnjaka ili električnih kablova.
 3. Nastavite oprezno kada potres prestane. Izbegavajte puteve, mostove ili rampe koji su možda oštećeni u potresu.

Uputstva za ponašanje ukoliko se nađete pod ruševinama

 1. Ne palite šibicu. Ne krećite se.
 2. Prekrijte usta maramicom ili tkaninom.
 3. Udarajte o cev ili zid kako bi spasilački timovi mogli da vas pronaću.
 4. Ukoliko imate pištaljku iskoristite je. Vičite samo ukoliko je to poslednja opcija. Vikanje može izazvati udisanje opasno velike količine prašine.

Uputstva za ponašanje posle prvog udara zemljotresa

 1. Budite spremni za dodatne potrese. Ako je objekat oštećen, zbog mogućnosti nastanka jačeg zemljotresa, napustite ga smireno, bez panike i po redu - majke sa decom, stari, bolesni, osobe sa invaliditetom itd.
 2. Ukoliko se nalazite u oštećenom objektu i osećate miris gasa ili vidite pokidane kablove, ne palite sveće, šibice zbog opasnosti od požara i eksplozija.
 3. Proverite da li je neko povređen. Ne pomerajte ozbiljno povređene osobe.
 4. Pratite uputstva nadležnih organa.
 5. Koristite telefon samo u slučaju nužde kako se telefonske linije ne bi opteretile.

Zemljotres

Zemljotres

Zemljotres

Zemljotres

Voditeljica sekcije : Azra Hajvaz