Feb 24 2020

 

Međunarodni dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika je 21.februara. Jezik je oružje nauke i kulture. Samo mi najbolje možemo uništiti ili sačuvati naš jezik. Sebe počinjemo da gubimo zaboravom našeg jezika. Danas govorimo o značaju, ljepoti našeg jezika, koji nam pomaže pri učenju drugih jezika, kao i za osvajanje svih ostalih znanja, koji nas čekaju tokom života. Čuvanje i njegovanje maternjeg jezika i njegovanje naše kulture, tradicije, pa na kraju samih nas. Jezik je najveće blago jednog naroda, njegov identitet oružje. Jezik je u suštini metafora zajedništva, on je ustvari "mi". Jezik o nama govori ko smo mi. Trebamo da poštujemo svoj jezik gdje god da odemo i da se sjetimo svog maternjeg jezika. Međunarodni dan maternjeg jezika proslavlja se u većini evropskih država različitim aktivnostima.

Ciljevi obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika su promocija jezika, podsticaj jezičke i kulturne različitosti, ukazivanje na važnost učenja jezika i cjeloživotnog učenja stranih jezika.

Stara je mudrost: „Koliko jezika govoriš, toliko vrijediš.

Kako čovjek uči jezik, tako se sve više osjeća pripadnikom određene sredine i kulture.

Međunarodni dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika

Međunarodni dan maternjeg jezika