Feb 28 2020

Realizovana završna radionica
Projekta "Kako upravljamo energijom u našoj školi"

Realizovana završna radionica Projekta "Kako upravljamo energijom u našoj školi" U četvrtak, 27.02.2020.godine, u prostorijama JU Mješovite srednje hemijske škole Tuzla, održana je završna radionica po Projektu "Kako upravljamo energijom u našoj školi". Radionicu je vodila profesorica Bećirović Ramiza koordinator projekta. Na početku radionice profesorica Bećirović pozdravila je prisutne i predstavila sve sudionike na radionici. Najavila je teme koje će se prezentirati tokom radionice.

Na radionici su pored članova Tima za energiju hemijske škole, bili prisutni g-đa Lejla Ibrahimović (UG Partnerstvo za zdrav život), g-din Esad Arnautović (Društvo za istraživanje i razvoj), g-din Goran Mišić ( Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša TK), g-din Dževad Glinac (Centar civilnih inicijativa), g-din Suad Selimović (Privredna komora TK), g-din Amir Zahirović i Adi Tanović (Centar za razvoj i podršku - CRP), g-đa Edina Malkić (MIOS), g-đa Amela Karahodžić (Srednja Građevinska škola Tuzla) i predstavnik "Umel" d.o.o Tuzla g-din Srećo Jović.

Nakon uvodnog obraćanja predstavnika hemijske škole prisutnima se obratio i g-din Goran Mišić.

Predstavnik DIR-a, Esad Arnautović prezentirao je promotivnu brošuru "Ušteda energije u školi" koja je nastala kao krajnji rezultat aktivnosti realizovanih u okviru projekta „Kako upravljamo energijom u našoj školi"

Tom prilikom istaknut je cilj projekta, važnost uštede energije u javnim ustanovama i predstavljene sve projektne aktivnosti.

Profesorica Ramiza Bećirović prezentirala je rezultate projekta tj. sve projektne aktivnosti koje je realizovao Tim za energiju Mješovite srednje hemijske škole.

Na prezentaciji su uz prikaz i obrazloženje svake projektne aktivnosti priložene i fotografije koje su učenici uradili u toku rada. Tom prilikom profesorica je istakla i pohvalila učenike- članove Tima za energiju, njihovo zalaganje i punu odgovornost kad su u pitanju svi zadaci koji su se pred njih našli vezano za projekat.

Rezultati tima za energiju Hemijske škole Tuzla kroz prijedloge za uštedu energije u školi:

a) Uraditi vanjsku izolaciju objekta , zamijeniti drvenu stolariju, zatvoriti šupljine oko prozora (pjenom, izolacionom trakom i sl.), u određenim prostorijama zamijeniti rasvjetu sa LED rasvjetom, izvršiti zamjenu dotrajalih i oštećenih prekidača i utičnica.

b) Redovno pregledati radijatore i ispravnost ventila, održavati optimalnu temperaturu u prostorijama, jer pretopla učionica utiče na brže zamaranje učenika, koristiti utičnice sa prekidačima, gasiti svjetla kad se izlazi iz prostorije i za vrijeme odmora, ugasiti uređaje kad se ne koriste,

c) Pratiti ispravnost slavina za vodu, racionalno koristiti vodu ( ne rasipati bespotrebno), kod prozračivanja prostorije bolje je otvoriti prozor širom na kratko vrijeme, nego da bude poluotvoren duže vrijeme,

d) Stalno raditi na edukaciji učenika i ostalih uposlenika o značaju uštede energije u školi i domaćinstvu,

e) pratiti pozitivne prakse u svijetu o načinima uštede energije u različitim oblastima.

Predstavnik CRP-a g-din Amir Zahirović prezentirao je temu " Zelena ekonomija i zeleno poduzetništvo".

Prisutne je upoznao o pojmu i značaju zelene ekonomije, njenoj primjeni, dostupnim tehnologijama za korištenje obnovljivih izvora energije i dobroj praksi zelene ekonomije u svijetu.

Lejla Ibrahimović dipl.ing.elekt ( PAŽ-a projekt menadžer ) predstavila je rezultate Projekta „ Kako upravljamo energijom u našoj školi“.

- Učenici, osim konkretnih mjera energetske efikasnosti u oblasti gradjevinarstva, mašinstva i elektrotehnike , saznali su da se energetska efikasnost ne može posmatrati samo kao štednja energije, jer štednja podrazumijeva i određena odricanja. Efikasna upotreba energije nikada ne narušava uslove rada i življenja. Čak šta više, ona može samo sačuvati prirodne resurse i poboljšati standard života;

- Energetska efikasnost prvenstveno je stvar svijesti ljudi i njihove volje za promjenom ustaljenih navika prema energetski efikasnijim rješenjima, nego složenih tehničkih rješenja.

- Ovakve vrste projekta se uklapaju u ciljeve održivog razvoja kroz racionalno korištenje energije i resursa, koje nadalje kroz smanjenje emisije stakleničkih plinova, štite okoliš, smanjuju globalno zatoplenje i usporavaju klimatske promjene.

- Kroz projekat „Kako upravljamo energijom u našoj školi” naučili smo da se energijske uštede mogu postići bez većih ulaganja, kroz promjene u ponašanju i korištenju objekta, smanjenju računa za energiju i ostvarivanju dodatnih sredstava za nova ulaganja u objekat. Postoje svi preduslovi da se ovakva ponašanja nastave i nakon završetka ovog projekta

Predstavnici PAŽ-a i DIR-a, g-đa Lejla Ibrahimović i g-din Esad Arnautović pohvalili su rad profesorice Bećirović i učenika hemijske škole. Istakli su da se uspostavila dobra saradnja sa školom i da su se sve projektne aktivnosti uspješno realizovale.

Nakon prezentacija prisutni su imali priliku razmijeniti svoja iskustva vezano za uštedu energije u javnim ustanovama i domaćinstvima.

Profesorica Građevinske škole Tuzla, Amela Karahodžić, iznijela je svoja iskustva iz istog projekta koji je implementiran u njenoj školi.

Pomoćnik ministra MPUZO TK Goran Mišić je na početku završne radionice dao uvodnu riječ u projektu, a kasnije je istakao značaj energijske efikasnosti u gazdovanju sa javnim objektima.

Učenici hemijske škole, članovi Tima za energiju, iznijeli su svoja iskustva vezano za učešće u projektu.

Na kraju svim učesnicima projekta dodijeljeni su certifikati i zahvalnice.

Bećirović Ramiza,dipl.ing