Oct 12 2022

Svjetski dan mentalnog zdravlja

10.oktobar /listopad 2022 god.

Svjetski dan mentalnog zdravlja (10. oktobar/listopad)- “Dajmo prioritet mentalnom zdravlju i blagostanju za sve“

Svjetski dan mentalnog zdravlja 10. oktobra/ listopada 2022. godine, obilježava se na temu “Dajmo prioritet mentalnom zdravlju i blagostanju za sve”, odabranu globalnim glasanjem koje je bilo otvoreno za javnost, uključujući Svjetsku federaciju za mentalno zdravlje (WFMH), interesne grupe i pokrovitelje.

Svijet trpi efekte pandemije koronavirusa, ratova, raseljavanja i klimatske krize, što ima posljedice po dobrobit svih, praćeno povećanjem broja ljudi koji doživljavaju suicidalne ideje. Mnogi aspekti mentalnog zdravlja su dovedeni u pitanje; već prije pandemije 2019. procjenjuje se da je svaka osma osoba na globalnom nivou živjela s mentalnim poremećajem. Pandemija bolesti COVID-19 dovela je do porasta anksioznosti i depresivnih poremećaja koji iznosi više od 25% tokom prve godine pandemije, uz migracije kao otežavajući faktor (84 miliona ljudi prisilno je raseljeno samo u toku 2021. godine). Istovremeno, dostupne usluge, vještine i sredstva u oblasti mentalnog zdravlja i dalje su u nedostatku i daleko su ispod onoga što je potrebno, posebno u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.

Osobe koje su proživjele iskustva mentalnih bolesti, njihove obitelji i ostala populacija i dalje izražavaju stav da se vladama, korisnicima zdravstvenih usluga i društvu u cjelini, mentalno zdravlje i dobrobit ne nalazi na prvom mjestu. Uz to, stigma i diskriminacija i dalje su prepreka socijalnoj uključenosti i pristupu odgovarajućoj skrbi.

Učenici Hemijske škole su obilježili dan Mentalnog zdravlja u UG "Fenix, kroz niz radionica.

Svjetski dan mentalnog zdravlja