Nov 17 2022

 

Međunarodni dan tolerancije

16.11.2022 godine održana je radionica na temu "Međunarodni dan tolerancije"

Radionicu je vodila Bećirović Ramiza, Jakupović Nihada, i naša draga gošća i moderator radionice Enisa Pilavdžić.

1996. godine Generalna skupština UN-a je usvojila Rezoluciju 51/95 proglašavajući 16. novembar za Međunarodni dan tolerancije. Ovo je uslijedilo nakon što su države članice UNESCO-a 16. novembra 1995. usvojile Deklaraciju o načelima tolerancije. Između ostalog, Deklaracija potvrđuje da tolerancija nije ni popuštanje ni ravnodušnost, nego je poštovanje i uvažavanje bogate raznolikosti kultura našega svijeta, naših oblika izražavanja i načina na koji možemo biti ljudi. Tolerancija priznaje univerzalna ljudska prava i osnovne slobode drugih. U svijetu raznolikosti, tolerancija je preduslov za mir.

Po riječima, gđe Audrey Azoulay, generalne direktorice UNESCO-a: “Tolerancija je čin čovječnosti, koji moramo svaki dan njegovati i provoditi u vlastitom životu, radovati se različitosti koja nas čini jakim i vrijednostima koje nas okupljaju. Ovo je poruka UNESCO-a.“