10 svakodnevnih navika koje će vas tjerati da naučite nešto novo

May 11 2015

Tijekom školovanja, na dnevnoj razini primamo bezbroj informacija koje nam pomažu u lakšem shvaćanju svih događaja oko nas. S druge strane, ukoliko ste student ekonomije, vjerujemo da ste zaboravili mnoge zemljopisne podatke ili formule iz kemije.

No, kako se podsjetiti određenih informacija i prošiti svoje znanje i nakon studija? Ovo je 10 navika koje će iz dana u dan vašu memoriju činiti sve većom.

1. Smislite 10 ideja svaki dan
Razmišljate. Razmišljajte o tome kako smanjiti siromaštvo u državi, kako pomoći poplavljenim područjima ili kako riješiti problem koji vam se iznenada pojavio na poslu. Nije važno što je objekt vašeg razmišljanja, dok god razvijate svoje ideje i tjerate mozak da intenzivno radi.

2. Čitajte novine.
Tako ćete doći do informacija koje su vam potrebne za bolje razumijevanje aktualnih događanja. Naposljetku, imat ćete još jednu temu za razgovor s društvom.

3.Stavite se u ulogu odvjetnika
U određenim situacijama, vrlo je teško razumjeti drugu stranu. To možete promijeniti tako što ćete za njihov stav pronaći argument koji je pokrijepljen dokazima. Vježbajte ovo svaki dan. Pronađite neku od aktualnih tema i pokušajte naći dobre argumente za stav koji je zapravo u potpunosti drugačiji od vašeg osobnog razmišljanja. Tako ćete naučiti razmišljati izvan okvira.

4. Čitajte i gledajte edukativne video snimke
Knjige su odličan način da naučite nešto više – o ljubavi, politici, kriminologiji. Tijekom vožnje na posao, dok čekate u redu, uz malo truda lako ćete u danu naći dovoljno vremena za čitanje. Umjesto televizije, na YouTubeu gledajte zanimljive video snimke o ... svemu. Nastanku svemira, izborima za Europski parlament, kako radi laser za odstranjivanje tetovaža... Na YouTubeu postoji velik broj kanala koji na jednostavan i pamtljiv način objašnjavaju pojave iz našeg svakidašnjeg života. Isto možete učiniti i na ostalim društvenim mrežama u potrazi za profilima koji vas uče i inspiriraju. Zašto ne biste pohađali i online tečaj?

5. Dijelite svoja otkrića i saznanja
Ukoliko na društvenim mrežama ili na idućem druženju sa ekipom iznesete svoja stajališta o određenoj temi, potaknut ćete debatu, natjerati ostale na kritičko razmišljanje i tako saznati nove argumente i stajališta o toj temi. Time ćete otvoriti put novim perspektivama, a uvijek možete pokrenuti i vlastiti blog i tako voditi online dijalog.

chessplaying

6. Pravite liste
U pravnoj struci, bez pismene forme ne vrijedi gotovo niti jedan poslovni dogovor. Ukoliko svoje misli napišete na papir, one dobiju svoju formu i time na važnosti. Zato je pisanje listi tako važno i moćno. Napravite listu stvari koje ste napravili, koje želite ostvariti i koje želite naučiti. Naposljetku, napravite i listu onih stvari koje želite prestati raditi. One će vas itekako motivirati i podsjećati na vaša ostvarenja i uspijehe.

7.Zapisivajte ono što naučite i postavljajte si pitanja
Ako ste čuli nešto zanimljivo, nemojte si dopustiti da sve ostane samo na znatiželji. Istražujte i saznajte što više o stvarima koje vas zanimaju. I svakako ih zapišite u dnevnik, notebook ili neku od korisnih mobilnih aplikacija.

8. Uradite nešto neočekivano
Izlazak iz vaše zone ugode, uvijek će za vas biti odlična lekcija za dalje. Zato se nemojte bojati riskirati. Upoznat ćete nove ljude, naučiti neke nove činjenice i upoznati neke nove običaje.

9. Stimulirajte vaše misli
Trčanje je odličan način da stimulirate vaše misli. Mentalno zdravlje je također jako važno, zato nemojte bježati od vježbanja. Pomoći će vam da lakše procesuirate određene informacije i dati vam energije.

10. Igrajte 'pametne' igre
Učenje može biti i zabavno. To najbolje pokazuju igre poput šaha, sudokua, križaljki ili Scrabblea koje vam pomažu da dodatno razvijate vaše misli.